Jeżeli zauważymy, że skończyły nam się worki do odkurzacza, należy zakupić nowy komplet, jednak okazuje się, że nie zawsze jest to łatwe zadanie.

Worki różnią się kształtem, wielkością w zależności od modelu odkurzacza. Często nawet odkurzacze od tego samego producenta posiadają inne worki w zależności od modelu. Dlatego jeżeli chcemy kupić właściwe worki do odkurzacza, musimy sprawdzić, który model będzie odpowiedni. Możemy sprawdzić na stronie producenta, jakie worki polecane są do danego modelu. Oczywiście możemy zakupić worki oferowane przez producenta odkurzacza, jak również wiele różnych zamienników, które mogą być nieco tańsze, natomiast będą równie dobrze zbierały kurz oraz filtrowały powietrze.

Wymiana worków w odkurzaczach

Jak dobrać odpowiednie worki do modelu odkurzacza?

Ważny jest kształt nakładki, czasem worki wsuwamy w odpowiednią zapadkę, dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kształt uchwytu worka. Często jest on plastikowy lub też papierowy, ważna jest oczywiście także średnica otworu. Worki mogą być wykonane z papieru, jednak pamiętajmy, iż nie są one odporne na wilgoć oraz mogą zostać rozerwane. Dlatego coraz częściej wybiera się worki tekstylne, mogą być to worki włókninowe lub też syntetyczne. Charakteryzują się one większą trwałością, mogą pomieścić większą ilość kurzu i pyłu, z pewnością są lepszym wyborem, jeżeli jesteśmy alergikami.

Zadaniem worka jest nie tylko zbieranie kurzu, ale także filtracja powietrza, dlatego worki syntetyczne posiadają często trzy lub cztery warstwy, które pozwalają także zatrzymywać alergeny, pleśń oraz roztocza. Powietrze, które wychodzi z worka, wędruje następnie do filtra końcowego, najczęściej jest to filtr HEPA, który znajduje się na końcu odkurzacza. Pamiętajmy, że filtry także należy wymieniać, jeżeli zauważymy iż nasz odkurzacz ma niską siłę ssącą, wówczas należy sprawdzić czy worek nie jest zatkany, sprawdzić stan filtra. Niekiedy w przypadku worków papierowych nawet zapełnienie do jednej trzeciej czy też do połowy może spowodować, iż odkurzacz będzie ciężko pracował.

Worki możemy zakupić w sklepach z wyposażeniem AGD, ale także możemy je znaleźć w sklepach internetowych, jeżeli kupujemy większą ilość worków często cena jest nieco niższa. W ten sposób możemy nabyć Worki do odkurzacza Siemens, oczywiście musimy wybrać worek do konkretnego modelu tego producenta. Często w zestawach z workami znajdują się także filtry, tego rozwoju zestaw może być bardzo atrakcyjny cenowo.

Posted in: Dom