Ocet jabłkowy produkowany był już w starożytności.

Obecnie zyskuje rosnącą popularność nie tylko za sprawą swojego smaku, ale również ze względu na właściwości prozdrowotne. Wysoka zawartość najróżniejszych składników odżywczych sprawia, że włączenie go do codziennej diety może poprawić funkcjonowanie wielu organów wewnętrznych, a także przyczynić się do smuklejszej sylwetki. Co warto wiedzieć na temat octu jabłkowego? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na jego temat.

Jakie są rodzaje octu jabłkowego?

Ocet jabłkowy dzieli się na dwie kategorie, a mianowicie ocet jabłkowy wytwarzany metodą tradycyjną oraz ocet jabłkowy wytwarzany w procesie ciągłym lub metodą przemysłową. Metoda tradycyjna polega na rozgniataniu jabłek, aby wydobyć z nich sok. Dopiero później następuje proces fermentacji, czyli fermentacja alkoholowa polegająca na przekształceniu cukrów w alkohol dzięki drożdżom, fermentacja jabłkowo-mlekowa oraz fermentacja octowa przekształcana przez bakterie. Tego rodzaju ocet zawiera mikroorganizmy i żywe kultury bakterii, ponieważ nie jest filtrowany ani pasteryzowany.

Z kolei metoda przemysłowa polega na hodowli w zanurzeniu, a wówczas tlen jest przepuszczany do zbiornika, w którym są bakterie. Dzięki tej metodzie możliwe jest przekształcenie alkoholu w kwas octowy nawet w ciągu dwóch dni. Kolejnym etapem jest jednak pasteryzacja w celu zlikwidowania bakterii, co doprowadza również do złagodzenia smaku octu. Z kolei filtrowanie sprawia, że ocet nie jest mętny.

Ocet jabłkowy i jego rodzaje

Jakie właściwości ma ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy jest bogaty w najróżniejsze składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały, dzięki czemu jego regularne spożywanie poprawia kondycję włosów i paznokci. Ze względu na pektyny ma działanie oczyszczające, a więc usuwa z układu pokarmowego resztki niestrawionego do końca pokarmu. W medycynie niekonwencjonalnej ocet jabłkowy jako suplement diety jest wysoko ceniony za właściwości antygrzybicze, oraz antybakteryjne. Warto również podkreślić, że ocet pobudza produkcję enzymów trawiennych i reguluje proces trawienia, a także zapewnia uczucie sytości. W rezultacie jest szczególnie zalecany osobom dbającym o linię lub będącym na diecie odchudzającej.

Jak stosować ocet jabłkowy?

Najważniejsze jest to, aby nigdy nie pić go bez rozcieńczenia wodą, ponieważ jest zbyt mocny i może działać destrukcyjnie na błonę żołądka. Ocet jabłkowy stosowany jako suplement diety powinien być rozcieńczany w wodzie. Na jedną szklankę wody można wlać tylko jedną łyżkę stołową octu, a całość można doprawić miodem, który zniweluje cierpki posmak. Tak przyrządzony napój warto pić rano na czczo lub wieczorem przed snem. Sam ocet ma również na tyle charakterystyczny smak, że z powodzeniem można go stosować w kuchni. Jak się okazuje, ocet jabłkowy może stać się smaczną bazą do dressingów, sosów czy samodzielnym dodatkiem do sałatek i surówek. Można go również dodawać do past kanapkowych, a nawet do owocowych koktajli czy smoothies.