Rolnicy którzy sądzą ziemniaki zdają sobie sprawę iż chwasty mogą wyrządzić wiele szkód w uprawach, w tym przypadku mogą przykładowo obniżać plony nawet o 50 czy 70% związane może to być z pobieraniem dużej ilości wody czy też składników odżywczych z gleby.

Dlatego też poszukuje się skutecznych sposobów walki z niechcianymi roślinami w uprawach. Naturalnie warto zwrócić uwagę na bardzo skuteczne obecnie herbicydy, które pozwalają na usuwanie tylko wybranych rodzajów roślin, nie wyrządzają szkód w naszych uprawach.

Jak uzyskiwać wysoki plony w uprawach ziemniaków?

Zwalczanie chwastów w uprawach ziemniaka przy pomocy herbicydów

Należy pamiętać że rośliny tego rodzaju rywalizują z ziemniakiem o światło, dlatego też wzrastają dość wysoko ponad uprawy ziemniaka. Będzie to oczywiście zauważalne zwłaszcza w pierwszej fazie rozwoju kiedy chwasty będą wchodziły jako pierwsze, uniemożliwiające ziemniakom dostęp do słońca. Już na tym etapie należy zadbać o to aby opóźnić ich kiełkowanie, umożliwić odpowiedni wzrost naszym uprawom ziemniaka. Dlatego też wykorzystuje się często opryski które działają na nasionach roślin, opóźniają ich wzrost.

Naturalnie możemy spotkać herbicydy o różnych właściwościach, mogą być to przykładowo środki które będą działały na układ korzenny kiełkujących chwastów, mogą być to także herbicydy które będą absorbowane przez łodygi czy też liście. Dzięki temu będziemy mogli wyeliminować takie zagrożenia jak chwastnica jednostronna, jasnota purpurowa, przytulia czepna, tasznik pospolity oraz wiele innych rodzajów chwastów. Aby odpowiednio dobrać środek chwastobójczy należy zwrócić uwagę jakie rośliny niepożądane występują na naszych uprawach, wówczas będziemy mogli dokonać wyboru odpowiedniego herbicydu selektywnego.

Obecnie perz właściwy w rzepaku zwalczamy za pomocą herbicydów jest bardzo wydajne, oczywiście możemy stosować je na nasiona przed wzejściem. Następnie możemy powtarzać opryski po wykiełkowaniu. Dzięki temu możemy bardzo skutecznie pozbywać się różnego rodzaju chwastów, pamiętajmy o tym aby dokonywać oprysków w określonych porach kiedy nie ma zbyt dużego nasłonecznienia, nie przewiduje się także zbyt intensywnych opadów deszczu.