Każdy materiał wykończeniowy ma swoje indywidualne cechy i ważne jest, aby zrozumieć zalety i wady każdego z nich, aby ustalić, który jest bardziej odpowiedni dla konkretnego zastosowania i twoich oczekiwań.

Należy jednak zauważyć, że kamień naturalny wymaga dokładnego i regularnego uszczelniania, co zapobiega odbarwieniom i wchłanianiu wody. Płytki gresowe nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych, ponieważ jest to produkt nienasiąkliwy, wodoodporny i mrozoodporny. Dodatkowo jest to materiał tańszy i łatwiejszy w instalacji w porównaniu do płytek kamiennych.

Jakie są lepsze płytki, z kamienia naturalnego czy gresowe?

Wyjątkowe płytki wielkoformatowe imitujące warstwowy kamień

Współczesne płytki gresowe są w stanie odtworzyć piękno i detale naturalnych kamieni, warstwy, spękania, żyłkowanie czy zmiany tonacji i odcieni, którymi charakteryzują się kamienie naturalne, takie jak granit, marmur, łupek, wapień, piaskowiec, trawertyn, a nawet onyks. Onyks jest to szlachetna odmiana chalcedonu, kamienia z grupy kwarców, który charakteryzuje się pięknymi czarno-białymi warstwami o różnej grubości. Płytki Egen Graphite Onyx są niezwykle dekoracyjne, będą stanowiły prawdziwą ozdobę pomieszczenia, w którym je zastosujesz.

Płytki gresowe są całkowicie bezobsługowe, nie wymagają uszczelniania, dzięki czemu są łatwe w utrzymaniu, wystarczy je okresowo zmyć na mokro mopem ze środkiem do czyszczenia. Łatwiej jest również o duże płytki wielkoformatowe w gresie niż w kamieniu, dlatego chcąc mieć współczesne wnętrze wyłożone bardzo dużymi płytkami, będziesz mieć znacznie większy wybór, Ciekawym przykładem mogą być piękne płytki imitujące kamień warstwowy Egen Graphite Onyx, które znajdziesz w formatach 120×120 cm oraz 120×240 cm.

Techniki produkcyjne płytek gresowych pozwalają wiernie odwzorować zarówno szczegóły kamienia, jak i jego wygląd. Dbałość o szczegóły prowadzi do perfekcyjnego odwzorowania elementów, które składają się na urok naturalnego kamienia, przykładem mogą być płytki Egen Graphite Onyx ze strony https://e-plytki.eu/pl/c/GRAPHITE-ONYX/7565. Wysokiej jakości płytki gresowe imitujące kamienie mogą być tonalne, co oznacza, że dwie płytki nie będą jednakowo drukowane i barwione. Pomoże to uzyskać niezwykle ciekawy i naturalny, niejednolity efekt na powierzchni, która dobrze odzwierciedla wygląd kamienia, który nie jest identyczny.