W różnych maszynach, w przemyśle wykorzystuje się łożyska, które będą różniły się budową w zależności od wykorzystania.
Mogą być to łożyska toczne, ślizgowe, które umożliwiają ruch obrotowy wielu różnych urządzeń, części, podzespołów maszyn oraz pojazdów. Mogą być to przykładowo łożyska, które znajdują się w kole auta, łożyska które pracują w maszynach, takich jak przykładowo obrabiarki. Często stosuje się łożyska w obudowach (https://www.futurefarm24.pl/86-lozyska-i-obudowy-lozysk), które chronią wnętrze, utrzymują smar w środku łożyska.
Jak działają łożyska?
Łożyska powinny posiadać odpowiednie właściwości, muszą być odporne na zatarcie, korozję, nadmierne zużycie podczas długotrwałej pracy. Łożyska posiadają pierścienie osadcze, które również muszą być wykonane z odpowiedniej jakości stali. Łożyska podczas pracy nagrzewają się często do wysokich temperatur, dlatego należy dobrać je odpowiednio do środowiska, w którym będą pracowały. W niektórych przypadkach wysoka temperatura mogłaby zwiększać objętość łożyska, dlatego należy zwrócić uwagę na geometrię, rozmiar. Łożyska będą potrzebowały właściwego smarowania, mogą być to profesjonalne smary dedykowane dla różnego rodzaju łożysk. Dzięki temu elementy nie ścierają się, nie powstają opiłki, które mogłyby prowadzić do zatarcia.
Często wybierane są łożyska toczne w obudowie, w tym przypadku występują znacznie mniejsze tarcia niż w przypadku łożysk ślizgowych. Jest to łożysko, które zastosujemy w wielu maszynach, urządzeniach, które muszą często się zatrzymywać. Dobrym przykładem będzie obrabiarka, gdzie tego typu łożyska mogą bardzo dobrze wpływać na działanie urządzenia. W przypadku jeżeli poszukujemy łożysk, które będą pracowały pod dużym obciążeniem, dostępne są łożyska stożkowe, które posiadają wewnątrz wałki. W ten sposób zwiększona jest powierzchnia przenoszenia nacisku. Charakteryzują się dużą żywotnością, są to rozwiązania bardzo niezawodne, które stosowane są w urządzeniach dźwigowych, walcach oraz wielu innych obszarach przemysłu.
Obudowa łożyska chroni wnętrze, w którym pracują kulki czy też stożki, jest to układ zamknięty, który chroni także smar. Należy wybierać łożyska wysokiej jakości, obudowa nie może posiadać luzów, w przeciwnym razie mogłyby dostawać się do niej zanieczyszczenia, które w krótkim czasie mogłyby doprowadzić do przetarcia istotnych elementów.