Istnieje wiele różnych gatunków szkodników, które powodują degradację materiałów drewnianych i nie tylko.
Do ich grona zaliczane są między innymi korniki. Są to owady, które powodują stopniowe obumieranie i niszczenie drzew w lasach. Często mogą się też pojawić w drewnie wykorzystanym do stworzenia mebli, tarasów oraz innych konstrukcji i przedmiotów. Nic więc dziwnego, że spore grono ludzi poszukuje różnych skutecznych metod zwalczania tych owadów. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o kornikach, które można spotkać w Polsce.
Co warto wiedzieć o kornikach występujących w Polsce?
Na obszarze naszego kraju występuje wiele różnych gatunków korników, które żerują w różnych typach drzew. Dorosłe stadia tych owadów posiadają zwykle brunatną lub czarną barwę. Cechą charakterystyczną tych owadów jest ich zwarta budowa, dzięki której są one przystosowane do sprawnego przemieszczania się po kanałach, które są przez nie wygryzane w drewnie, korze oraz pod korą. To właśnie taka działalność tych owadów powoduje degradację drzew wykorzystywanych jako surowce i materiały budowlane.
Do grona polskich gatunków korników żerujących na obszarach leśnych można zaliczyć zakolki, cetyńce, drwaliki, bruzdkowce, wgryzonie, rozwiertniki oraz rytowniki. Największy polski kornik to bielojad olbrzymi, który potrafi osiągnąć rozmiar 9 mm, a najmniejszy to kornik skrycik, którego długość jest zwykle mniejsza niż 1 mm. W zależności od rodzaju drewna oraz gatunków korników powodujących jego degradację, można stosować wiele różnych sposobów ich zwalczania.
Na polskim rynku działalność prowadzą liczne firmy, które oferują swoim klientom skuteczne metody zwalczania szkodników wtórnych, jakimi bez wątpienia są korniki. Znalezienie dobrych specjalistów, którzy posiadają odpowiedni poziom wiedzy, doświadczenia oraz stosują nowoczesne rozwiązania, nie jest trudnym zadaniem. Wiele porządnych firm oferujących likwidację korników reklamuje się w Internecie. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, aby znaleźć godne polecenia oferty.